HAKKIMIZDA

Hakkımızda Kaybolmasından korktuğumuz mesleklerimizden biri de davul ve zurnadır. Çünkü günümüzün çeşitli müzik aletleri ve yeni adetler bizim binlerce yıllık geleneklerimizi kaldırıveriyor. Bu nedenle davul-zurna ekibi ile konuştuk. Davulcu Adem (Adem Özmenteş)  Bayatlı, Zurnacı Ahmet (Ahmet Çuhalı)  Dağdelen’in Yörük Mahallesinden, Davulcu Eyüp (Eyüp Alıcı) Hanönülü.  Ekip İstanbul’da bir araya gelmiş. Davulcu Adem her Bayatlı gibi aşçı ve bir şirkette aşçılık yapıyormuş.  Tatilde de düğünlerde derneklerde davul zurna çalıyorlar. Adem’e sorduk “Ailede davulcu var mı?” diye. Yokmuş. Bu sanatı nasıl öğrendin diye sorduk. Her çocuk gibi küçüklükte hevesi varmış ama İstanbul’da öğrenmiş. Diğer davulcu Eyüp Alıcı aileden davulcu. Dedesi de babası da davul çalarmış. Ahmet Çuhalı da zurna çalmayı kendi kendine öğrenmiş.

Bu bilgilerden sonra inandık ki bu insanlar davul ve zurnadan vazgeçmezler ve bu topraklar davulcuyu da zurnacıyı da yetiştirmeye devam eder.
Biz gösterilerini beğendik ve gösterinin bir bölümünü kayda aldık. Esas çalışma alanları İstanbul. Buraya şenlikler vesilesi ile gelmişler. Gelmişken de bir düğün yapıvermişler. İstanbul’da oturup ta davul-zurna arayan olursa diye biz onların telefonlarını aldık. Arayabilirsiniz işte telefonları

HAKKIMIZDA

ADEM ÖZMENTEŞ

0 (537) 393 45 68
0 (542) 765 15 00

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.